Forårets møder 2023


Torsdag den 19. januar
Forfatteraften med Lotte Kaa Andersen: Den inderste kerne

Lotte Kaa Andersen Foto @ Ditte Capion

Tid: Torsdag den 19. januar, kl. 19 – 21.
Sted: Viborg Bibliotek, Skakbrættet, Vesterbrogade 15, 8800 Viborg
Entré: 100 kr.
Tilmelding:  Tilmeld her
Arrangør: Viborg Højskoleforening i samarbejde med Viborg Bibliotekerne og Folkeuniversitetet i Viborg.

Lotte Kaa Andersen fortæller om Inge Lehmanns liv og opdagelse og om sit eget arbejde med at finde ind i en historisk persons sind og tanker. For hvordan danner man sig et billede af et andet menneskes personlighed og relationer via arkiver, breve og fotografier? Hun fortæller om sin research, hvor hun bl.a. har talt med Inge Lehmanns familie og fået adgang til private breve, personlige papirer og en dagbog, som ingen kendte til, før den blev hentet ned fra et loft i Klampenborg for tre år siden. Efter foredraget er der god tid til spørgsmål.

Inge Lehmann er anerkendt som en af verdens største videnskabskvinder, men kun de færreste danskere kender til Inge Lehmann,  den danske matematiker og jordskælvsforsker, der i 1936 opdagede Jordens indre kerne. Som verdens første kvindelige seismolog mødte hun megen modstand i det danske naturvidenskabelige miljø, der i høj grad var domineret af hendes chef, Niels Erik Nørlund og fysikeren Niels Bohr. Hun havde en intuitiv forståelse for at aflæse seismiske data, men var henvist til at forske i sin fritid.  I 1950’erne opdagede amerikanerne hendes enestående talent og hentede hende til Columbia University. Her kom hun til at spille en rolle under Den kolde krigs atomvåbenkapløb. Hun blev aldrig gift og fik ingen børn, og den sidste videnskabelige artikel skrev hun, da hun var 99 år. Forskerne kalder hende et geni, der først alt for sent blev anerkendt i sit hjemland. Hendes liv er et studie i modige valg og nervøse sammenbrud, stor følsomhed, uforløst kærlighed og en stædighed på størrelse med den klode, hun forskede i.

Lotte Kaa Andersen er cand.mag. i litteraturhistorie og medievidenskab fra Aarhus Universitet. I løbet af sin universitetstid boede hun to år i London, hvor hun studerede kommunikation og journalistik og skrev sit speciale om amerikansk litteratur. I mange år arbejdede hun som freelance tekstforfatter, journalist og klummeskribent.  Nu skriver hun romaner og holder foredrag.


Mandag den 6. februar
Peter Lautrup-Larsen: Fra Schlüter til Støjberg

Tid: Mandag den 6. februar, kl. 14 – 16.
Sted: Viborg Idrætshøjskole, Vinkelvej 32, 8800 Viborg.
Entré: Medlemmer: 50 kr. – Ikke medlemmer: 85 kr. (inkl. ståkaffe og småkage)
Tilmelding:  Tilmeld her
Peter Lautrup-Larsen giver et helt personligt billede af begivenheder og personer i dansk politik. Vi kommer ind bag historiske beslutninger, der den dag i dag former dansk politik. Som førstehåndsvidne fortæller Peter om oplevelser og erfaringer fra Christiansborg og de personligheder, der gennem tiden har formet det politiske landskab. Peter har sågar selv oplevet at være en del af den politiske proces. Senest da hans spørgsmål til Inger Støjberg og hendes svar blev fremhævet af Rigsretten som en del af den bevisførelse, der førte til hendes dom. Foredraget er krydret med anekdoter fra Peters egne møder med store politiske personligheder.

Peter Lautrup-Larsen har 40 år bag sig på Christiansborg. I 1980’erne som pressechef/spindoktor hos De Radikale. Derefter skrivende journalist og bl.a. politisk redaktør på De 3 Stiftstidender/JydskeVestkysten. De sidste tyve år som politisk reporter og analytiker på TV2. Han har stadig rekorden for flest gange at have vundet konkurrencen som ”Ûberbesserwisser” i det populære politiske program Besserwisserne på TV2/News, hvor han derfor er udnævnt som ”Æresbesserwisser”. Peter gik på pension ved årsskiftet efter som sidste opgave på TV2 at have dækket Rigsretssagen mod Inger Støjberg. Han holder nu foredrag om aktuel politik eller om de 40 år med anekdoter om begivenheder og personer.
Mødet arrangeres i samarbejde med Folkeuniversitetet i Viborg


Oplev en højskoleaften, hvor vi synger, spiser og snakker

Tid: Torsdag den 2. marts 2023 kl. 19.00 – 22.00
Sted: Viborg Idrætshøjskole, Vinkelvej 32, 8800 Viborg.
Tilmelding nødvendig: Der er en lang venteliste til arrangementet, hvorfor der nu er lukket for muligheden for at skrive sig op. 
Spørgsmål angående tilmelding skal ske direkte til Viborg Idrætshøjskole (Nina Dencker, 86672011, nina@viborgih.dk)
Tilmeldingsfrist den 23. feb. 2023.
Entré:  150 kr. pr. person kr., som betales kontant eller på mobilepay ved indgangen til Spisesalen. Drikkevarer købes på stedet.

Med hjælp fra Nordeafonden har højskolerne/friskolerne/efterskolerne skabt et projekt, der skal få danskerne til at mødes til fællesspisning og -sang. Formålet er at sprede glæden og værdien ved fællessang i hele samfundet.
Viborg Højskoleforening og Viborg Idrætshøjskole afholder en Syng, Spis og Snak aften på Viborg Idrætshøjskole.
Højskoleforstander Erling Joensen og pianist Anders Hjorth Nielsen vil lede os igennem arrangementet, hvor der serveres god mad. Vi skal synge nogle af de dejlige fællessange fra Højskolesangbogen. Over maden og kaffen skal vi snakke løs!

                            


Mandag den 20. marts
Birgithe Kosović: Det du ikke vil vide

Tid: Mandag den 20. marts,, kl. 14 – 16.
Sted: Viborg Idrætshøjskole, Vinkelvej 32, 8800 Viborg.
Entré: Medlemmer: 50 kr. – Ikke medlemmer: 85 kr. (inkl. ståkaffe og småkage)
Tilmelding:  Tilmeld her
Birgithe Kosović (1972) fortæller i romanen Det du ikke vil vide om at vokse op med en dansk mor og jugoslavisk far. Hun spørger, hvordan han kunne beslutte sig for at bryde al kontakt med hende. Det sender hende på opdagelse i historierne fra hans slægt, der er fyldt med folk, der slår ihjel eller selv bliver slået ihjel. Det hele bliver sat i perspektiv, da hun selv står som forfatter og en af det frie ords forfægtere, da terroren rammer Danmark. Hvad gør erfaringer ved os som individ, familie og samfund? Det du ikke vil vide er et portræt af en familie, de slægter, den er rundet af, og Kosović’s danmarksbillede.

Er dette en historie om mislykket integration? Eller er det fortællingen om en helt almindelig familie, hvor hemmeligheden blev sagt højt? Og i sidste ende: Hvad gør rædsel ved mennesker? Og hvordan knytter man sig til nogen, der bliver ved med at være vred?

Birgithe Kosović fik sit gennembrud med romanen ’Det dobbelte land’ baseret på historier fra sin jugoslaviske familie, som vandt Weekendavisens Litteraturpris 2010, DR’s Romanpris 2011 og Danske Banks Litteraturpris 2011. Hendes roman om Erik Scavenius, ’Den inderste fare’, vandt Politikens Litteraturpris 2018. Hun har bl.a. modtaget Statens Kunstfonds tre-årige arbejdslegat. ’Det du ikke vil vide’ udkom i august 2020.

Statens Kunstfond har ydet støtte til foredraget. 


Generalforsamling d. 20. marts

Efter mødet er der kl. 16 generalforsamling for foreningens medlemmer.

Mandag den 17. april
Ole Juul: Martin A. Hansen  og Kristendommen

Tid: Mandag den 17. april, kl. 14 – 16.
Sted: Viborg Idrætshøjskole, Vinkelvej 32, 8800 Viborg.
Entré: Medlemmer: 50 kr. – Ikke medlemmer: 85 kr. (inkl. ståkaffe og småkage)
Tilmelding:  Tilmeld her

Forfatteren Martin A. Hansen, der kom fra et miljø, der var fortrolig med kirke og kristentro, rettede i sin tid kritik mod kirken som institution, men igennem hele forfatterskabet forsøgte han samtidig med held at vriste det bærende ud af institutionens ofte kvælende favntag, nemlig evangeliet, og især i de bedste og mest læste noveller, bl.a. ”Paaskeklokken”, ”Agerhønen” og ”Høstgildet”, lykkedes det i fiktionen for Martin A. Hansen at give samme evangelium en frugtbar og livsnødvendig plads midt i livet. Foredraget handler om dette skisma, som også blev et personligt anliggende for Martin A. Hansen. Det finder senere i forfatterskabet et stærkt fiktivt udtryk i romanen ”Løgneren”, men det forløses også sluttelig i det store værk ”Orm og Tyr”.
Ole Juul er tidligere sognepræst i Ødum-Hadbjerg pastorat, Århus Stift. Nu forfatter og foredragsholder.
Mødet arrangeres i samarbejde med Folkeuniversitetet i Viborg.

Oplev en højskoleaften, hvor vi synger, spiser og snakker

Tid: Torsdag den 8. juni 2023 kl. 19.00 – 22.00
Sted: Viborg Idrætshøjskole, Vinkelvej 32, 8800 Viborg.
Tilmelding nødvendig: Der er oprettet venteliste – klik på tilmelding og skriv dig på ventelisten…  Klik her
Spørgsmål angående tilmelding skal ske direkte til Viborg Idrætshøjskole (Nina Dencker, 86672011, nina@viborgih.dk)
Tilmeldingsfrist den 31. maj 2023.

Entré:  150 kr. pr. person kr., som betales kontant eller på mobilepay ved indgangen til Spisesalen. Drikkevarer købes på stedet.

Med hjælp fra Nordeafonden har højskolerne/friskolerne/efterskolerne skabt et projekt, der skal få danskerne til at mødes til fællesspisning og -sang. Formålet er at sprede glæden og værdien ved fællessang i hele samfundet.

Viborg Højskoleforening og Viborg Idrætshøjskole afholder en Syng, Spis og Snak aften på Viborg Idrætshøjskole.

Højskoleforstander Erling Joensen og pianist Anders Hjorth Nielsen vil lede os igennem arrangementet, hvor der serveres god mad. Vi skal synge nogle af de dejlige fællessange fra Højskolesangbogen. Over maden og kaffen skal vi snakke løs!

                            

Lukket for kommentarer.